• کدخبر: 8779
  • انتشار خبر: ۳:۲۹ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۸/۴
  • چاپ خبر
زاغکی قالب پنیری دید

حال این روزهای کتاب های مدرسه چطور است؟

نگاهی به وضعیت کتاب های درسی و تغییر و تحولات پی در پی کتاب ها ما را به این نتیجه می رساند فرایندهای کاری آموزش و پرورش دچار اختلال شده است. استیضاح و استعفا وزیر آموزش و پرورش، نشانه ای از وضعیت آشفته این وزارتخانه است.

کاشان اول– سید مهدی سیدی/ چند هفته ای از شروع مدرسه ها می گذرد، اما هنوز یکی از خبرهای پر بیننده فضای مجازی و گفتگوهای مطبوعاتی، اعتراض به وضعیت تغییرات کتاب های درسی دانش آموزان است.
«درسی عجیب‌تر از تانژانت در کتب درسی» «رپورتاژ عجیب برای دولت در کتب درسی» «کاهش ساعات درس دینی در مدارس» «درج برنامه روزانه رئیس جمهور در کتاب های درسی» این ها نمونه ای است از تیترهای پربیننده رسانه ای در موضوع آموزش و پرورش که سعی کرده است مسأله تغییرات کتاب های درسی را مورد بررسی قرار دهد.
یکی از چالشی ترین سوژه های مرتبط، مسأله حذف و اضافه درس حسین فهمیده در کتاب درسی دانش آموزان است. معترضان معتقدند دولت، درس حسین فهمیده را از کتاب فارسی سوم ابتدایی با دگرگونی و تغییر جدی مواجه کرده است. اما در مقابل متولیان امر این مسأله را رد می کنند. وزیر آموزش و پرورش می گوید: «البته سوء تفاهمی در بین رسانه‌ها درخصوص بخش حسین فهمیده در کتاب درسی صورت گرفته بود» مدیرکل دفتر تألیف کتاب‌های درسی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه درس شهید فهمیده همچنان در کتاب درسی دانش‌آموزان وجود دارد، می گوید: «در درس فداکاران کتاب فارسی پایه سوم دبستان شهید فهمیده و جمله تاریخی امام خمینی (ره) راجع به وی موجود است. درس پانزدهم کتاب هدیه‌های آسمان پایه ششم در سال تحصیلی جدید تغییر کرده است و درس «رهبران کوچک» حذف و به جای آن «سرزمین‌های همیشه سبز» لحاظ شده است و در حقیقت همان هدف قبل با متن جدید آمده است».
این روزها در کنار گفت و شنود رسانه ای میان منتقدان و متولیان، بحث استیضاح و سپس استعفای وزیر آموزش و پرورش پیش آمده است. نا تمام ماندن دوران مسؤولیت وزیر آموزش و پرورش، مؤید یک چالش جدی در فرایندهای کاری نظام آموزشی ایران است که باید فکری جدی به حال آن اندیشید.
مسأله چیدمان کتاب های درسی و تغییر و تحولات پی در پی در ترکیب کتاب ها، اعصاب و روان خانواده ها را به هم ریخته و پیش از آن دانش آموزان، دچار سردرگمی و تحیر تربیتی شده اند.
لازم است در مواجهه به مسائل آموزش و پرورش، عقلانی و هوشمندانه تر گام برداشت.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com