• کدخبر: 9303
  • انتشار خبر: ۹:۰۳ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۹/۱۴
  • چاپ خبر
استاد حوزه و دانشگاه:

خداوند امت پیامبر اسلام را به عذاب تفرقه مبتلا کرده است/تبری با اظهار تبری متفاوت است

حجت الاسلام هادی الیاسی گفت: امروزه گروه‌های تکفیری همچون داعش در منطقه با ایجاد تفرقه در حقیقت به امنیت اسراییل کمک می‌کنند پس دیگر خودمان در داخل، تفرقه افکنی نکرده و در فضای مجازی همچون یک افسر جنگ نرم باشیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کاشان اول، استاد حوزه و دانشگاه شامگاه شنبه در جلسه بصیرتی اخلاقی مسجد سلمان شهرستان کاشان با اشاره به اتفاقاتی که بعد از ربیع الاول و رحلت پیامبر رخ داد، اظهار کرد: خداوند امت پیامبر (ص) را به عذاب تفرقه مبتلا کرد چرا که همچون امت‌های پیشین مسیر رهبری را بعد از پیامبرشان منحرف ساختند.
حجت الاسلام هادی الیاسی با اشاره به آیه ۶۵ سوره انعام عنوان کرد: خداوند خطاب به پیامبر (ص) فرموده است که اگر امت تو مانند امت‌های پیشین رفتار کرده و آیات الهی را تکذیب کنند، خداوند با آنها هیچ رابطه دوستی نداشته و آنها را عذاب می‌کند و سه دسته عذاب بر می‌شمارد که عبارتند از عذاب‌های آسمانی، عذاب‌های زمینی و سومین نوع عذاب که از موارد قبلی شدیدتر است و آن عذاب تفرقه است یعنی خداوند جامعه را به عذاب تفرقه دچار می‌کند.
وی تاکید کرد: پیامبر (ص) و تمام امامان معصوم نسبت به عوامل ایجاد تفرقه و اختلاف حساس بوده‌اند؛ یعنی عواملی همچون غیبت، تهمت، افتراء، تخریب، برچسب گذاشتن و مانند آنها که باعث به وجود آمدن تفرقه در جامعه اسلامی می‌شود.
مبلغ نمونه کشوری اظهار کرد: امام رضا (ع) که به امام رئوف شهرت دارند در نامه‌ای که به عبدالعظیم حسنی نگاشته‌اند بر این موضوع تاکید می‌کنند که برادران دینی با نزدیکی به هم، به من نزدیک می‌شوند و اگر یکدیگر را تخریب کنند، من از خدا می‌خواهم که او را در این دنیا خوار کرده و در آخرت از خاسرین قرار دهد؛ چون حضرت نتیجه کار را که ایجاد تفرقه و سست شدن صفوف محکم مومنین است، می‌داند.
وی عنوان کرد: حضرت موسی بعد از بازگشت از میقات وقتی با بنی‌اسرائیل مواجه می‌شود که گوساله پرست شده‌اند خشمگین می‌شود و برادر خود را سرزنش می‌کند اما هارون در پاسخ او می‌گوید که آنها وی را به استضعاف کشانده و نزدیک بود که به قتل برسانند و به خاطر ترس از به وجود آمدن تفرقه در بین قوم بنی اسرائیل سکوت اختیار کرده است یعنی جانشین موسی، گوساله پرستی را بر تفرقه ترجیح داده است.
استاد حوزه و دانشگاه یادآور شد: این اتفاق درست در زمان امیرالمومنین (ع) اتفاق افتاد که حضرت با طنابی به دست و ریسمانی به گردن آویخته، خطاب به پیامبر (ص) عرض می‌کنند که این امت او را به استضعاف کشانده و می‌خواستند به قتل برسانند و او برای جلوگیری از تفرقه امت پیامبر (ص) صبر کرد تا عده‌ای قلیل اسلام حقیقی را تا قیام حضرت مهدی (عج) حفظ کنند.
حجت الاسلام الیاسی تصریح کرد: تبری با اظهار تبری متفاوت است، هیچ یک از عالمان شیعی با تبری مخالف نیستند اما اینکه در مجامع عمومی اظهار تبری کنیم سیره اهل بیت علیهم السلام نیست و اگر ما درست رفتار کنیم بنابر فرموده مقام معظم رهبری امامت می‌تواند بهترین رکن برای جمع شدن امت اسلامی باشد.
مبلغ نمونه کشوری با اشاره به اینکه امروزه گروه‌های تکفیری همچون داعش در منطقه با ایجاد تفرقه در حقیقت به امنیت اسراییل کمک می‌کنند و آمریکا و صهیونیست‌ها بیشترین بهره‌برداری را از این اختلافات می‌کنند، تاکید کرد: حال دیگر خودمان در داخل، تفرقه افکنی نکرده و با انتشار شایعه‌هایی که ماهواره‌های دشمن آن را به وجود آورده است به اختلافات دامن نزنیم و در فضای مجازی همچون یک افسر جنگ نرم باشیم.
انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com