پایگاه خبری تحلیلی شهرستان کاشان

بررسی موضوعات گردشگری را به عهده کارشناسان ذیربط بگذارید

کدخبر: 9404
آذر ۱۸, ۱۳۹۵ در ساعت ۸:۰۰ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کاشان اول، در پی انتشار دیدگاه های مدیر حوزه های علمیه کاشان؛ در مصاحبه ای با عنوان «توریسم؛ راه میانبر نفوذ فرهنگی دشمن در شهرهای مذهبی» با پایگاه خبری تحلیلی کاشان اول، حوزه گردشگری اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان کاشان، جوابیه ای را در واکنش به انتشار مصاحبه در اختیار این رسانه قرار داده است.

این اداره اگرچه عرف و احترامات رسانه ای را برای ذکر نام رسانه در جوابیه خود رعایت نکرده و بدون بیان نام پایگاه خبری تحلیلی کاشان اول، و بدون خطاب مستقیم به آن، «کاشان اول» را «یکی از سایت های خبری محلی» عنوان کرده و از آوردن سلام و والسلام نیز در ابتدا و انتهای جوابیه خود امتناع ورزیده و سپس یک نسخه از آن را برای سایت ارسال کرده است؛ اما کاشان اول به دلیل احترام به افق چشم انداز خود برای پویایی جریان پرسشگری و مطالبه گری از عملکرد مسئولین، ضمن سپاس از مسئولین ذیربط در این اداره برای ورود به عرصه تعامل چندجانبه مردم-رسانه-سازمان (در وانفسای عدم شفافیت عملکرد مسئولین)، جوابیه را به شرح زیر منتشر می کند:

احیا و تغییر کاربری خانه های تاریخی اقدامی در راستای تحقق  «اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل»
در سالی که بنا به فرمایش مقام معظم رهبری سال «اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل» معرفی گردید، شهرستان کاشان در زمینه گردشگری پیشتاز در تحقق این شعار ملی بوده است.
رشد ۶۰ درصدی آمار گردشگران خارجی در شهرستان و برنامه ریزی های مدون برای جذب بیشتر ایشان زمینه های ترغیب سرمایه گذاران بیشمار داخلی و خارجی را در پی داشته تا با خرید و احیاء و تغییر کاربری خانه های تاریخی علاوه برحفظ و احیاء بناهای تاریخی با معرفی فرهنگ غنی و متمدن این شهرستان و معماری اصیل ایرانی بستر مناسبی را در ارتقاء ارائه خدمات به گردشگران فراهم سازند.

ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان رشته های گردشگری و دیگر فارغ التحصیلان به میزان حدود ۱۰۰۰ نفر در تاسیسات گردشگری،ایجاد غرفه های فروشگاهی و تولید صنایع دستی و احیاء هنرهای سنتی، آموزش نیروهای جوان در کنار خانه های تاریخی و اقامتی، تولید و فروش سوغات کاشان،ایجاد کارگاه های سنتی و صنعتی گلاب،احیاء بافت تاریخی و ارزشمند در کنار اقامتگاه های سنتی و جلوگیری از مهاجرت همشهریان از بافت تاریخی، خلاقیت در ایجاد مشاغل جانبی، جذب گردشگران خارجی و ارزآوری پذیرش ایشان در اقامتگاه های سنتی، معرفی بخش های مختلف شهرستان و توسعه مناطق روستایی در کنار معرفی اقامتگاههای سنتی و دیگر جاذبه های شهرستان و جلوگیری از مهاجرت روستاییان همراه با توسعه گردشگری همه جانبه منطقه فرهنگی کاشان تنها مثال های کوچکی از تلاش مدیران و فعالان صنعت گردشگری در اقدام و عمل برای دستیابی به اقتصاد مقاومتی بوده است.
چندی پیش در یکی از سایت های خبری محلی، به این مهم پرداخته شده و مبحث را از دید شخص کارشناسی!!! به نحوی ترسیم نموده تا به خوانندگان این چنین القا شود که گردشگری، تهدیدی برای این شهرستان خواهد بود.
ایشان در ادامه مطب خود، مطالبی را به صورت غیر مستقیم به مراکز اقامتی سنتی نسبت داده و از این موضوع استفاده کرده و هشدار داده بود که تدوام این امر ناامنی را در پی خواهد داشت. لذا بر آن شدیم تا ضمن قدردانی از تمامی کسانی که در این خصوص دغدغه ای دارند و گاهی به مسائل گردشگری می پردازند، اعلام نماییم تا بررسی موضوعات مرتبط را به عهده کارشناسان ذی ربط بگذارند تا از بروز سوء تفاهمات، القاء مطالب غیرواقع، فعل و نشر اکاذیب و تشویش اذهان به همشهریان و خوانندگان جلوگیری گردد. لذا در ادامه برای توجیه ایشان و تنویر افکار عمومی مطالبی عنوان می گردد:
۱- نظارت بر خانه های تاریخی که به اقامتگاه های سنتی تبدیل کاربری داده اند توسط ارگانهای مختلف ذی ربطی همچون ادارات میراث فرهگی، صنایع دستی و گردشگری، صنعت، معدن و تجارت، بهداشت و تعزیرات به تناوب صورت می پذیرد.
۲- مدیران تاسیسات گردشگری شهرستان افرادی هستند مورد تایید از ارگانهای اطلاعاتی و امنیتی و بسیار متعهد و فرهیخته و فرهنگی که عزت و سربلندی ایران و شهرستان از اولویت های فکری ایشان می باشد.
۳- تمامی اسامی میهمان های مقیم در تاسیسات اقامتی گردشگری روزانه به اداره میراث فرهنگی و اداره نظارت بر اماکن عمومی فرماندهی انتظامی شهرستان اعلام می گردد و هیچ واحدی بدون اخذ مدارک هویتی تحت هیچ شرایطی اقدام به پذیرش نمی کند لذا طرح چنین کذبی وجاهت ندارد.
۴- در هتل های سنتی نوشیدنی های مجاز و بعضآ شربت های سنتی و زیر نظر ادارات نظارتی سرو می گردد و در سالهای اخیر هیچ گونه گزارشی که شاهد تخلف ایشان باشد ثبت و ضبط نگردیده است. معرفی فرهنگ اصیل شهرستان در عرضه خوراک و نوشیدنیهای سنتی در این مراکز یکی از اهداف شکل گیری و فعالیت عمده این مراکز می باشد.
۵- رشد و توسعه گردشگری نه تنها باعث ناامنی نخواهد شد بلکه کارشناسان اعتقاد دارند این دو مقوله در راستای همدیگر رشد خواهند کرد.چنانکه گردشگری توسعه یابد و در نتیجه بستر برای حضور گردشگران بیشتر فراهم باشد دستگاه های امنیتی تلاش بیشتری را در راستای تامین امنیت ایشان به کار خواهند بست و نهایتا امنیت نیز به تناسب رشد گردشگری به عنوان یک پیش نیاز رشد خواهد کرد.
۶- مدیران مراکز اقامتی در راستای تامین امنیت گردشگران علاوه بر تامین نیروی پلیس محله و نصب دوربین های مداربسته ارتباطات موثر و مستمری را با اداره میراث فرهنگی و ارگانهای انتظامی داشته و قطعا به این مهم توجه خاصی دارند.

انتهای پیام/