• کدخبر: 9452
  • انتشار خبر: ۴:۲۲ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۵/۰۹/۱۸
  • چاپ خبر
رئیس اداره اوقاف کاشان عنوان کرد:

دردسرهای اولویت نشناسی در وقف برای کاشان/ از زنجانی ها الگو بگیریم

حجت الاسلام جعفر جنتی گفت: با گذشت و تفاهم مسئولان و مردم می‌توانیم به مدیریت منسجم موقوفات، صدقات و نذورات دست پیدا کنیم و با رعایت اولویت‌ها، بسیاری از معضلات جامعه را برطرف سازیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کاشان اول، در هفته وقف امسال در مقایسه با سال‌های گذشته، شاهد نصب بنرهای بیشتری در سطح شهر بودیم که سعی در ترویج فرهنگ وقف در زمینه‌های مختلف داشت؛ از این رو به سراغ رئیس اداره اوقاف کاشان حجت الاسلام جعفر جنتی رفتیم تا در رابطه با اولویت‌های معضلات شهرستان که نیازمند توجه واقفان است بیشتر بدانیم.

همچنین مهمترین سوال ما این است که با توجه به حجم انبوه صدقات، موقوفات و نذوراتی که در کشور وجود دارد چرا با این حال شاهد این همه محرومیت‌های اقتصادی و اجتماعی هستیم؟ آیا علت آن در مدیریت‌های موازی و به طور کلی ضعف در مدیریت نیست؟ حال با این مقدمه نظر شما را به گفتگوی اختصاصی خبرنگار کاشان اول با رئیس اداره اوقاف کاشان حجت الاسلام جعفر جنتی جلب می‌کنیم.

به عنوان رئیس اداره اوقاف چه توصیه‌ای به وقف کنندگان دارید؟photo_2016-12-08_14-17-33

با توجه به اینکه ما چند گونه وقف‌نامه داریم؛ بعضی‌ها وقف‌نامه عادی دارند و برخی وقف‌نامه محضری دارند لذا بهترین و مطمئن‌ترین نوع موقوفه، همان موقوفاتی است که ثبت دفتری شده است. بنابراین ثبت موقوفه و از طرفی مشورت با مشاوران اداره اوقاف، تا از نیازهای جامعه آگاه شوند، از اولویت برخوردار است. بنابراین مردم باید اولویت‌های جامعه را بدانند و برای رفع معضلات جامعه وقف کنند.

البته اداره اوقاف به خودی خود هیچ هزینه‌ای نمی‌تواند بکند و باید نیت واقفان را در نظر داشته باشد و اجرای نیت واقفان از وظایف ذاتی اداره اوقاف است و در این زمینه رعایت امانت می‌کند.

با توجه به إشرافی که به مسائل دارید اولویت‌های جامعه را چه می‌دانید؟

بیشتر موقوفاتی که توسط مردم کاشان صورت گرفته در بخش‌های مذهبی از جمله تعزیه‌داری، ساخت مسجد و حسینیه، چاپ و نشر کتاب‌های مذهبی و کمک به حوزه‌های علمیه است.

البته این به آن معنا نیست که موقوفات در سایر زمینه‌ها نسبت به عرصه‌های مذهبی کمتر است اما چیزی که هست اینکه تبلیغات و ظهور و بروز آنها کمتر است؛ برای مثال در زمینه اجتماعی و درمان، موقوفه بیمارستان مرحوم نقوی را داریم که نزدیک به ۸۰ سال در شهرستان کاشان فعال است و همچنین نزدیک به ۶۰ مدرسه در کاشان، موقوفه است.

از طرفی یکی از معضلاتی که در این رابطه وجود دارد این است که اجاره بهای موقوفات به‌روزرسانی نشده است چه بسا اگر به‎روزرسانی شود، به حل خیلی از مشکلات و معضلات از جمله مشکلات دارو و درمان مردم شهرستان کاشان کمک می‌شود.

یکی از موقوفاتی که جای خالی آن در شهرستان دارالمومنین کاشان به عنوان شهر قرآن و نهج البلاغه احساس می‌شود، وجود موقوفاتی برای احیای فرهنگ قرآنی است. ما موقوفاتی در کاشان نداریم تا به موسسات قرآنی کمک شود؛ البته خیرین مساعدت می‌کنند لکن درآمد مستمری نیست تا بتوانیم موسسات قرآنی را تغذیه بکنیم. شایسته است کسانی که می‌خواهند املاک خود را وقف کنند در عرصه کمک به ترویج و نشر فرهنگ قرآنی این کار را انجام دهند.

با توجه به حجم انبوه صدقات، موقوفات و نذوراتی که در کشور وجود دارد چرا با این حال شاهد این همه محرومیت‌های اقتصادی و اجتماعی هستیم؟

گفته می‌شود که بعد از انقلاب موقوفات کم شده در حالی که اینطور نیست و موقوفات بعد از انقلاب بیشتر شده که کمتر نشده است و دلیل آن هم شکل‌گیری موسسات خیریه مثل خیرین سلامت، مدرسه‌ساز و مانند آن است و اولویت‌ها رعایت نمی‌شود. صدقاتی هم که توسط کمیته امداد جمع‌آوری می‌شود هم همان انفاق محسوب می‌شود مانند وقف و سایر انفاق‌هایی که مردم انجام می‌دهند.

اما متاسفانه در مدیریت این اموال موازی کاری هست و چه بسا افرادی که از چند جای مختلف کمک دریافت می‌کنند و بعضی هم هستند که دستشان به یک موسسه هم نمی‌رسد تا نیازهای خودشان را برطرف کنند.

از سال ۹۱ سامانه جامع موقوفات و بقاع متبرکه در سازمان اوقاف راه‌اندازی شد و الآن تمامی درآمدها و هزینه‌های سازمان به روز هست و در کل کشور از طریق سامانه، نماینده ولی فقیه و ادارات اوقاف می‌توانند دسترسی به اطلاعات داشته باشند و مدیریت را بهبود بخشیده است.

بعضی وقت‌ها اولویت‌ها رعایت نمی‌شود؛ الآن الحمد لله شهر پر از مسجد و حسینیه است پس باید برای موقوفات به سایر نیازهایی که در اولویت قرار دارند متوجه شویم که در مباحث فرهنگی بحث موسسات قرآنی مطرح است و در زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی کمک به نیازمندان و فقرا دارای اولویت است. 55

برای کسانی که به اینجا مراجعه می‌کنند تا در زمینه مسجد یا حسینیه موقوفاتی داشته باشند، سایر نیازهای شهر را مطرح می‌کنیم چرا که اولویت شهر با وجود ۷۰۰ مسجد و حدود ۱۰۰۰ هیئت عزاداری به ویژه در ایام محرم و صفر، اینها نیست.

درست است که ترویج فرهنگ اهل بیت (ع) جزو اولویت‌هاست ولی می‌شود آن را ساماندهی و مدیریت کرد تا خیلی از مشکلات جامعه را به وسیله همین نذورات و موقوفات برطرف کرد؛ نمونه‌اش تجمع بزرگ زنجانی‌ها است که هر ساله انجام می‌شود که با همان درآمد نذوراتی که داشته توانسته‌اند دارالشفاء و بیمارستان درست کنند و گوشت‌های قربانی را در کل کشور پخش می‌کنند. بنابراین می‌توان در ایام محرم و صفر این نذورات را مدیریت کرد و از خیلی از اسراف‌ها جلوگیری کرد.

به نظر شما چگونه می‌توان به این انسجام دست پیدا کرد؟

شاید بعضی از مسائل سیاسی و جناحی در شهر دخیل باشد، بعضی از منیت‌ها دخالت داشته باشد که روند رسیدن به انسجام را کند می‌کند؛ چرا که در بحث زنجان، آنجا وقتی هیئت عزاداری می‌آید با یک پرچم امام حسین (ع) می‌آید و اینکه پرچم کدام حسینیه و هیئت باشد دیگر مطرح نیست پس با گذشت می‌توان زیر یک علم ایستاد چرا که همه ما یک امام حسین (ع) را صدا می‌زنیم و رسیدن به این اتحاد و تفاهم عملی است همانطور که شهرهای همجوار ما این کار را انجام داده‌اند.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com