پایگاه خبری تحلیلی شهرستان کاشان

گور تدفینی مرده سوزی عصر آهن در کاشان کشف شد

کدخبر: 9777
دی ۱, ۱۳۹۵ در ساعت ۸:۴۵ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کاشان اول، محسن جاوری درنشست خبری خود با خبرنگاران افزود: گور تدفین های چند گونه و چندگانه در فصل اول گمانه زنی و عملیات کاوش در محوطه باستانی جوشقان و استرک کاوش شد.
وی ادامه داد: در این کاوش بیش از ۱۵ مورد بقایای جسد انسانی با تدفین عادی و مرده سوزی کشف شد که فقط دو مورد آن تدفین عادی و بقیه تدفین مرده سوزی متعلق به عصر آهن دو است.
وی اظهار کرد: افزون بر این بقایای انسانی، داده های محدودی مانند ظروف سفالی و مهره های سنگی به عنوان هدیه در گورها نیز کشف شد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دستی کاشان با اشاره به معماری ساده این گورها، خاطرنشان کرد: شکل گورها نیمه مدور نزدیک به چهارگوش با یک پی چینی و سنگهای لاشه و ملات گل است.
وی تصریح کرد: محل گورها بدون سقف بوده که در دوره های مختلف در بازه زمانی حدود ۲۰۰ سال مکرر به عنوان محل تدفین استفاده می شده است.
جاوری با بیان اینکه کشف گور های تدفینی مرده سوزی با قدمت دوره آهن مصادف با ورود آریایی ها به ایران یعنی اواخر هزاره دوم پیش از میلاد است، افزود: فصل اول گمانه زنی و عملیات کاوش در محوطه باستانی جوشقان و استرک از ۲۷ مهر سال جاری تا اوایل آذر امسال با صرف اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات استانی انجام شد.
وی هدف اصلی از عملیات کاوش در این منطقه را ساماندهی و نجات بخشی محوطه باستانی که حفاری های غیرمجاز زیادی در آن انجام شده بود، بیان کرد و گفت: تشکیل پرونده برای ثبت در فهرست آثار ملی و نیز کسب اطلاعات در زمینه وضعیت تاریخی و باستان شناختی این منطقه از دیگر هدف های کاوش بود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان یادآور شد: افزون بر برپایی نمایشگاه از ابزار بدست آمده در این کاوش، اطلاعات بدست آمده در باره محوطه باستانی جوشقان و استرک در کتابی با عنوان محوطه تدفین جوشقان و استرک، منتشر خواهد شد.
جاوری که سرپرستی فصل اول گمانه زنی و عملیات کاوش در محوطه باستانی جوشقان و استرک علمیات کاوش بر عهده دارد، افزود: دکتر آرکادیوش سولتسیاک متخصص فیزیولوژی انسانی (انسان شناسی فیزیولوژیست) از دانشگاه ورشو و دو استاد باستان شناس از دانشگاه کاشان وی را در عملیات کاوش همراهی کردند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان وسعت محوطه باستانی جوشقان و استرک را از منتهی الیه روستای جوشقان تا منتهی الیه روستای استرک بیان کرد و گفت: عملیات کاوش در محدوده فصل اول کاوش در این محوطه باستانی در سطح بیش از یک هکتار انجام شد.
وی همچنین از آغاز فصل دوم کاوش در این محوطه باستانی در صورت تامین اعتبار خبر داد و تصریح کرد: برای این فصل بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال اعتبار نیاز است.
انتهای پیام/