• کدخبر: 9780
  • انتشار خبر: ۳:۲۱ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۵/۱۰/۴
  • چاپ خبر
در پی آمارهای رئیس ارشاد کاشان از رونق کتابخوانی؛

مدیرمسئول ساربوک: افزایش شعبه‌ها مربوط به ریسک‌ و برنامه خودمان است، نه چیز دیگر/ هنوز مردم به کبابخانه اهمیت می‌دهند تا کتابخانه

به نظر من هنوز مردم به کبابخانه اهمیت می‌دهند و برای کتابخانه اهمیتی قائل نمی‌شوند. چون کتابخانه‌ها استاندارد‌های خاص خودش را ندارد، مسئولان و در پی آن‌ها هیچ کس به فکر مطالعه نیست، متأسفانه شعار زیاد می‌دهند ولی هیچ تلاش و فعالیت و سیاست گذاری اجرایی در این زمینه نمی‌شود

کاشان اول/ مصاحبه هفته گذشته پایگاه خبری تحلیلی کاشان اول با رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان؛ دکتر جوادی مقدم با موضوع نامزد شدن کاشان برای کسب عنوان «پایتخت کتاب» (لینک) بازتاب‌های ویژه‌ای داشت. در آن مصاحبه به بهانه موضوع پایتخت کتاب، صحبت به ارزیابی وضع کتابخوانی و فروش کتاب در کاشان رسید. آقای جوادی گفت: «من می توانم ادعا کنم از زمانی که ما کارمان را برای پایتخت کتاب شروع کردیم، آمار خرید کتاب نزدیک به ده درصد افزایش یافته است. … البته بنده میانگین این دو سال گذشته را عرض می‌کنم که البته این آمار را می توان از کتابفروشی‌ها هم گرفت.»
پس از این ادعای رئیس اداره ارشاد، سؤال ما این بود که «آیا این رشد ده درصدی، به خاطر بالا رفتن قیمت کتاب نبوده است؟ که در این صورت خرید کتاب می تواند کمتر هم شده باشد. نهایتا آیا این آمار شما بر اساس تعداد کتاب های فروخته شده است یا چرخش مالی و فروش؟» که آقای جوادی پاسخ کاشان اول را اینگونه دادند: « آمار حتما بر اساس تعداد است. البته شاید یکی دو درصد هم قیمت در آن موثر باشد. ولی طبیعتا بر اساس تعداد می‌شود این را به دست آورد. اگر اینطور بود، خانه کتاب و ساربوک، شعبه هایش را افزایش نمی داد. انتشارات مرسل که کتابفروشی‌اش را بزرگ کرده، نشان دهنده این است که مردم کتاب می‌خرند و ما رضایتمندی را در کتاب فروشی‌ها می‌بینیم. کما اینکه مدتی بود که در شهر، کتاب‌فروشی یا کتاب‌خانه بزرگ شهرمان کباب‌خانه شد! ما این را معکوسش کردیم، این نشان دهنده اقبال مردم است.»

پس از انتشار این مصاحبه، پیام‌هایی از بعضی فعالان حوزه فرهنگ و کتاب به کاشان اول رسید که دلالت های متضادی با آمارهای ریاست محترم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان داشت. این رسانه برای روشن شدن قضیه و مبتنی بر چشم انداز خود در مطالبه‌گری و پیگیری برای شفافیت عملکرد مسئولان، سراغ مدیرمسئول «ساربوک»؛ ابوالفضل اکبری در کاشان رفت که دکتر جوادی مقدم در مصاحبه خود به زیاد شدن شعبه های ساربوک و آمارهای فروش آن استناد کرده بود.

photo_2016-12-24_02-10-08

آقای اکبری! افزایش تعداد شعبه‌های کتابفروشی ساربوک تا چه حد ناشی از افزایش خرید و مطالعه کتاب توسط مردم کاشان است؟

توجه داشته باشید که حرف‌های بنده مستقلاً برای مسائل مربوط به ساربوک است و هیچ تداخل و تضادی با صحبت‌های آقای جوادی ندارد. من اعتقاد دارم مردم ما کتاب می‌خوانند. طرح‌های ما در افزایش مطالعه کتاب موثر بوده، ولی اینکه افزایش شعبه های ما به خاطر افزایش میزان کتابخوانی مردم است، اینطور نیست. ما دو سال است که شعبه ساربوک را به خانه کتاب اضافه کرده‌ایم. افزایش شعبه‌ها مربوط به ریسک‌ها و برنامه ریزی‌های کلان خودمان است و مربوط به هیچ جریانی در این امور نمی‌شود.

آیا افزایش ۱۰ درصدی فروش کتاب در ماه‌های پس از طرح پایتخت کتاب در مورد فروش ساربوک هم مصداق دارد؟
همان۱۰ درصد در فروش کتاب مؤثر بوده است. در دو سه سال پیش افزایش قیمتی زیادی زیاد داشتیم و  قیمت کتاب تقریبا دو یا سه برابر شد. ولی این افزایش در یک سال اخیر خیلی نبوده است.

در پی این جریان خرید مردم چگونه بوده است؟
خرید مردم به لحاظ ریالی ۵۰ درصد افزایش داشته ولی به لحاظ تعدادی تقریبا ۲۰درصد کاهش داشته‌ایم. که البته همهٔ این معادلات مربوط به دو سال پیش است، امسال هم از لحاظ تعدادی ۱۰ درصد افزایش داشتیم هم به لحاظ مبلغی قیمت‌ها ۱۰ درصد افزایش داشت.

دلایل رونق کتاب و کتاب خوانی و معکوس شدن جریان تبدیل کتابخانه‌ها به کبابخانه در سال‌های اخیر کاشان، با توجه به استناد ریاست اداره ارشاد کاشان به آمارهای ساربوک چیست؟

به نظر من هنوز مردم به کبابخانه اهمیت می‌دهند و برای کتابخانه اهمیتی قائل نمی‌شوند. چون کتابخانه‌ها استاندارد‌های خاص خودش را ندارد، مسئولان و در پی آن‌ها هیچ کس به فکر مطالعه نیست، متأسفانه شعار زیاد می‌دهند ولی هیچ تلاش و فعالیت و سیاست گذاری اجرایی در این زمینه نمی‌شود.
233581_orig
با توجه به صحبت‌های رئیس اداره فرهنگ و ارشاد کاشان، نظر شما در مورد مقوله پایتخت کتاب چیست؟

پایتخت کتاب را از اول در جریان بودم. این موضوع هنوز تصویب نشده است. این جریان از دو سال پیش در ایران شروع شد. من طرح‌هایش را در کاشان انجام دادم و دو سال است که طرح‌های ساربوک نامزد برگزیده پایتخت کتاب می‌شود. برای امسال داریم روی طرح‌هایمان کار می‌کنیم و هنوز آن‌ها را ارائه نکرده‌ایم که ببینیم نامزد برگزیده می‌شویم یا نه. فقط در جلسه‌ای که با معاون وزیر آقای دکتر صالحی داشتیم و همهٔ مسئولین کاشان نیز بودند، صحبت از پایتخت کتاب شد که ایشان آن را ارجاع دادند به داوران حاضر در دبیرخانه که انتخاب کنند. معاون وزیر گفت: هیچ دخالت دولتی در بحث انتخاب پایتخت کتاب نخواهیم داشت و با توجه به اینکه نظرشان مثبت بود، هیچ قولی هم داده نشد. طرح‌ها را باید از اول دی ماه ارائه بدهیم و طی یک فرایند دو ماه و نیم این کار‌ها انجام خواهد شد.

جریان نمایشگاه استانی چیست و آیا امسال در کاشان این نمایشگاه برقرار می‌شود؟
از ۱۳ یا ۱۴ سال پیش نمایشگاه‌های استانی برگزار می‌شود که همهٔ ناشران ایرانی می‌توانند در آن شرکت کنند. قرار بر این شد که در شهرستان‌های بزرگ هم نمایشگاه‌های استانی را برگزار کنند و در آن جلسه‌ای که رفته بودیم، تصویب شد که این نمایشگاه در کاشان هم برگزار شود، ولی زمانش مشخص نشد و این جریان وابسته به تلاش مسئولان کاشان دارد که در پی آن باید تفاهم نامه و توافق نامه و قرارداد‌هایش انجام شود که در آخر، زمان و مکانش را مشخص می‌کنند.
بحث یار مهربان هم هست که برای تجهیز کتابخانه‌های مدارس است که این دو منوط شد به زمان و مکانی که مسئولان ارشاد تهران با مسئولان کاشان توافق کنند. که البته احتیاج به هزینه هم دارد.
از وقتی که برای گفتگو اختصاص دادید سپاسگزارم.
انتهای پیام/

 

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com