• کدخبر: 9859
  • انتشار خبر: ۱۰:۵۵ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۱۰/۵
  • چاپ خبر
کارشناس فرهنگی:

پیامبر(ص) امتیازات ویژه به افراد بانفوذ نمی‌داد

حمید ملاحسنی گفت: پیامبر(ص) هیچگاه به دنبال اعطای امتیازهای ویژه به ثروتمندان و اغنیا برای مصلحت اندیشی های معمول حکمرانان و به اصطلاح کم کردن از مخالفت افراد با نفوذ نبود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کاشان اول، کارشناس فرهنگی و صاحبنظر در حوزه کتاب و کتابخوانی، در جلسه متن خوانی کتاب انسان ۲۵۰ ساله که شامگاه گذشته در مجتمع فرهنگی هنری شهر برگزار شد، با اشاره به تبیین ابعاد زندگانی پیامبر اکرم(ص) در این کتاب اظهار کرد: ایمان، معنویت و انگیزه الهی در امور مهمترین شاخصه پیامبر و حکومت ایشان بود آن عنصری که موجب گسترش اسلام در آن زمان شد.
حجت الاسلام حمید ملاحسنی برقراری قسط و عدل را ویژگی ممتاز دیگر حکومت نبوی دانست و گفت: پیامبر(ص) هیچگاه به دنبال اعطای امتیازهای ویژه به ثروتمندان و اغنیا برای مصلحت اندیشی های معمول حکمرانان و به اصطلاح کم کردن از مخالفت افراد با نفوذ نبود.

وی با اشاره به شیوه مواجهه پیامبر اکرم(ص) با ثروتمندان و قدرتمندان صدر اسلام تصریح کرد: وامدار مراکز قدرت و ثروت بودن در منش و سیره نبوی جایگاهی ندارد.
این کارشناس حوزه مسائل فرهنگی و مذهبی، تقویت علم و معرفت جامعه را اهتمام دیگر حکومت حضرت محمد(ص) ذکر و عنوان کرد: علاوه بر این ویژگی، شاخصه دیگر حکومت پیامبر اکرم(ص) ایجاد صفا و اخوت در جامعه مسلمین بود و همواره با تفرقه و نفاق میان امت مقابله می کرد تا خدشه ای به اتحاد میان مسلمانان وارد نشود.
ملاحسنی، مجهز بودن به سلاح اخلاقی و رفتاری را خصیصه دیگر حکومت نبوی قلمداد و تصریح کرد: مردمی بودن و ساده زیستی از جمله مهمترین ویژگی نوع زمامداری پیامبر اکرم(ص) محسوب می شود شیوه ای که موجب اعتماد و ایجاد ارتباط عاطفی میان امت و حکومت می گردد.
وی، با یادآوری شاخصه های حکومت امیرالمومنین(ع) به عنوان ادامه مسیر حکومت نبی مکرم اسلام(ص)، علت ۲۵ سال خانه نشینی حضرت را عدم تحلیل و بینش سیاسی مردم آن روزگار آن هم به دلیل سکوت خواص آن روزگار دانست.
جلسات تحلیل و بازخوانی کتاب «دغدغه های فرهنگی» و همچنین اثر ارزشمند « انسان ۲۵۰ ساله» با محوریت نظرات مقام معظم رهبری به ابتکار سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان هر هفته در مجتمع فرهنگی هنری شهر با حضور کارکنان این سازمان و سایر فعالان فرهنگی شهرستان کاشان برگزار می شود.
انتهای پیام/

درج دیدگاه

نظرسنجی

در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

جستجو

آخرین اخبار

khabarkhoon.com